Svet-Stranek.cz
www.mpneu.cz

Rozdělení typů dezénů a segmentace pneumatik:

Rozdělení typů dezénů a segmentace pneumatik

V dnešní době mají výrobci ve svém výrobním programu velké množství rozdílných typů pneumatik a dezénů, které se liší nejen rozměry, ale hlavně konstrukcí a vlastnostmi. V podstatě je to dáno požadavky trhu, kde každá automobilka vyvíjí čím dál výkonnější, ale i technologicky náročnější automobily. Tím jsou ale kladeny i vyšší nároky na pneumatiky a jejich výrobce, na stále vyšší zdokonalení vlastností. Téměř každý výrobce, napříč všemi segmenty má vé svém portfoliu pneumatiky pro všechny výkonnostní kategorie.
 Pneumatiky podle druhu tedy můžeme rozdělit na: 


Komfortní pneumatiky: 


- jejich hlavní výhodou je, velmi příjemný kultivovaný chod, dobře vymezují nerovnosti a tlumí rázy, jsou tiché, mají vyšší kilometrový výkon

 
Sportovní pneumatiky:

 

- kategorie UHP (Ultra High Performance) pneumatik

 

- pneumatiky určené převážně pro velmi výkonné automobily, nebo široké pneumatiky s nízkým profilem.

 

- hlavním znakem této pneumatiky je její vysoká tuhost a je velmi odolná při vysoké rychlosti a poskytuje vysokou stabilitu při sportovně laděné jízdě

 

- nevýhodou bývá nižší kilometrový proběh, snížení jízdního komfortu, jsou více cítit nerovnosti a jízda je o něco hlučnější (ale hladinu hluku výrobci neustále snižují)

 

 

Samotné dezény pneumatiky se dělí na tři druhy:

 

Směrový dezén:

 

(např. Fulda Carat Progresso)

- nebo tzv. "šípové" pneumatiky s šipkou vyznačenou na bočnici, která předepisuje směr otáčení při jízdě

 
- zpravidla jsou tyto pneu určené pro vozy střední třídy nebo sportovní vozy, můžeme je ale nalézt i na menších vozech
 
- vyznačují se výborným odvodem vody, jízdní stabilitou a vedením vozidla.
 
- vhodné jsou ale především do zimního provozu, jelikož při záběru lépe vyhazují sníh z drážek, většina výrobců na zimu preferuje stále směrový dezén
 
- nevýhodou často bývá vyšší hlučnost a nižší kilometrový proběh
 
Symetrický dezén:
 
(např. Kleber Dynaxer HP3)


 
- dříve nejpoužívanější typ dezénu u všech výrobců. Dnes je již stejně jako směrový dezén postupně nahrazován dezénem asymetrickým, nicméně symetrické pneumatiky mají nesporné výhody a někteří výrobci je vyrábí stále jako prioritní dezén
 
- dezén, bez označní směru rotace nebo vnější/vnitřní strany. Vhodný pro vozy nižší střední třídy nebo kompakty, ale i SUV, u vozidel vyšší třídy už tolik nebývá.
 
- hlavní výhodou jsou velmi vyvážené vlastnosti na každém povrchu, symetrická pneumatika velmi dobře funguje, jak na suché, tak i mokré vozovce, kde má vysokou brzdnou účinnost.
 
Asymetrický dezén:
 
(např. Goodyear Excellence) 
- moderní dezén, kombinace symetrického a směrového dezénu, který nalezneme jak na vozech nižší, střední, tak i vyšší třídy a pneumatikách sportnovních i vysocevýkonných.
 
- jedná se o dezén, který je při pohledu na pneumatiku rozdělen na dvě části, tzv. vnější a vnitřní (Outside/Inside). Znamená to, že pneumatika nemá naznačený směr rotace, ale pouze stranu jakou se má nasadit na disk. Každá strana má svoji velmi specifickou funkci, vnitřní strana se stará o odvod vody, o přenos brzdných a záběrových sil na vozovku. Vnější strana se stará o vedení vozidla a zajišťuje vysokou stabilitu při jízdě v zatáčkách, díky zpevněné vnější hraně. Tím u pneumatik nedochází tak často ke sjíždění na hraně, který byl dříve vídaný u některých pneumatik směrových nebo symetrických.
 
 
Segmenty pneumatik:
 
Světoví výrobci se v posledních letech snaží nabízet pneumatiky tak, aby zajistili prodej svých produktů všem skupinám uživatelů. Z tohoto důvodu vznikly tzv. světové koncerny, kde každá značka má za úkol zacílit na určitou skupinu zákazníků. Toto je dle mého osobního názoru velmi pozitivní věc, protože došlo k velkému zvýšení kvality pneumatik v ekonomickém a středním segmentu pneumatik. Je tedy velmi těžké zařadit jednotlivé značky do  určitého segmentu, protože mnohdy pneumatiky např. středního segmentu dosahují v určitých typech lepších vlastností než třeba premiová značka. Kvalita a funkce pneumatik je dnes zcela individuální a musí se měřit opravdu s citem. Vyjdeme li ale z cenového předpokladu, tak by se segment pneumatik dal rozdělit asi takto:
 
Ekonomický segment (označován někdy jako budgetový):
 
- do této třídy patří pneumatiky, které jsou zacíleny na nenáročné řidiče, kteří chtějí od pneumatik dobré jízdní vlastnosti, při dobré životnosti a nízké ceně. Tedy ideální pneumatiky v poměru cena/výkon.
 
Zahrnuje značky: Matador, Kormoran, Tigar
 
Střední segment:
 
- velmi silný segment, pneumatiky v tomto segmentu mají často opravdu vynikající vlastnosti, vysoký kilometrový proběh při velmi příznivé ceně. Na tyto pneumatiky je v posledních letech kladen vysoký důraz na kvalitu a výkonnost. Je to nejprodávanější segment pneumatik
 
Zahrnuje značky: BF Goodrich, Kleber, Firestone, Fulda, Semperit, Uniroyal, Gislaved, Yokohama
 
Premiový segment:
 
- do tohoto segmentu spadají vysokým výkonem a kvalitou světově nejuznávanější značky pneumatik a zpravidla i leadři koncernu a skupin. Segment bojující o prvenství mezi značkami, ať už mezi běžnými zákazníky nebo i výrobci, aby je zařadili do prvovýbavy automobilů. Pneumatiky na které jsou kladeny ty nejvyšší nároky, jak z hlediska výroby tak i spotřeby.
 
Zahrnuje značky: Continental, Bridgestone, Dunlop, Goodyear, Michelin, Pirelli
 
Některé značky, ale nelze s přesností zařadit do dané skupiny, např. pneumatiky Barum, Dayton nebo Sava jsou pneumatiky někde mezi ekonomickým a středním segmentem. Pneumatiky jsou to velmi kvalitní s vysokou užitnou hodnotou.
Stejně jako pneumatiky Nokian, patří především díky zimním pneumatikám, v posledních letech i letním, kvalitou jednoznačně mezi premiové značky. Cenou se ovšem řadí mezi pneumatiky středního segmentu. Dle mého názoru se jedná o velmi zajímavé pneumatiky s nadstandartní kvalitou.
 
Skupiny světových značek a výrobců:
 
Nokian, Pirelli, Yokohama
 
Skupina Continental: Continental, Barum, Semperit, Uniroyal, Gislaved, Matador
 
Skupina Bridgestone: Bridgestone, Firestone, Dayton
 
Skupina Goodyear Dunlop: Dunlop, Goodyear, Fulda, Sava
 
Skupina Michelin: Michelin, BF Goodrich, Kleber, Kormoran, Tigar
 
 
návštěvníků stránky
celkem2 111 849
tento týden2 906
dnes146