Svet-Stranek.cz
www.mpneu.cz

Nokian zLine SUV:

Nokian zLine SUV

Po recenzi dezenu Nokian Line SUV, o které jsme psali posledně, si dnes představíme druhou novinku letní sezony 2015 pro SUV automobily. Tento dezén nese název Nokian zLine SUV a jak už naznačuje písmenko "z" v názvu, je to pneumatika určená pro velmi silné SUV automobily. Nový dezén nahrazuje předchozí Nokian Z SUV. Je to tedy dezén, který je vyráběný od 17" do 21" velikostí a v některých rozměrech v 17" a 18" se dobluje s dezénem Nokian Line SUV, kde si tedy zákazník může vybrat, podle svého zaměření, po jakých vozovkách se nejčastěji pohybuje. Že si stejně jako dezén Line SUV bude vést velmi dobře naznačují už výsledky testů německého magazínu Offroad (což je magazín zabývající se offroady AutoBild), kde Nokian zLine SUV v rozměru 255/55 R18 celý test vyhrál a stal se tak vítězem. Nová pneumatika vypadá opravdu skvěle a tak si ji pojďme ukázat.


Nokian zLine SUV má pochopitelně asymetrický dezén, s třemi širokými odvodovými drážkami. Drážky jsou, jak je již u všech dezénu nokianu zvykem leštěné pro rychlejší a snadnější odvod vody. Novinkou jsou ale tzv. nožovité lamely. To jsou takové ty diagonální drážky, které vedou přes celý střed. Tyto nožovité lamely mají za úkol odvádět přebytečnou vodu do drážek, čímž se zásadně snižuje riziko aquaplaningu, v dezénových blocích jsou navíc vícestupňové a schodovitě uspořádané, což podporuje brždění na mokré vozovce a také to, že se hrany nelámou a nebudou se drolit. středové dezénové bloky jsou navíc uloženy pod úhlem, takže voda je lépe vytlačována z drážek a navíc to pomáhá jízdní stabilitě do zatáček, protože se žebra neohýbají. A pochopitelně nechybí ani technologie golfového míčku, pro velmi tichou jízdu. Tuto technologii tak už mají úplně všechny letní Nokiany.


Kde je ale nejpodstatnější rozdíl je vnější rameno, respektive jeho velikost. Vnější rameno (obr.pod texem) tedy to, které je směrem do vozovky je abnormálně široké. Má velmi tuhou pryž a je zpevněné i uvnitř. Toto jsme zatím měli možnost v takovéto míře vidět u sportovního dezénu Michelin Pilot Sport 3. Takto široké rameno zajišťuje obzvlášť vysokou jízdní stabilitu při jízdě do zatáček, což už vozidel SUV, která jsou vysoká a dost se naklání je docela častý problém. Jednak to opotřebovává pneumatiky a jednak to není ani příjemné co se stability týče. Díky takto širokému rameni je tento neduh dost potlačený a jízdní stabilita je tím pádem daleko vyšší. 
O odvod vody v takto širokém rameni se starají tzv. trumpetové lamelky, které mají jinou šířku na kraji a jinou uvnitř. O chlazení bloku se starají drobné trojúhelníčkové vrypy vedle trumpetových lamelek.


Vnitřní rameno má za úkol podporovat brždění a záběr na nezpevněném či mokrém povrchu. Jsou na měm také umístěny trumpetové lamelky se skloněnými drážkami, které se směrem do středu rozšiřují, aby nedocházelo k turbulencím vody. 


To podstatné je ale uvnitř pneumatiky a to je směs  z korálu a křemíku. Řetěžce molekul mezi mikroporézním křemíkem a fukční pryží, totiž vytváří korálovitou strukturu s širokou kontaktní plochou, kterou tím dělají extrémně pevnou a zároveň dostatečně elastickou. Pneumatika tak má velmi vysokou jízdní stabilitu a hlavně je u ní o dost prodloužená výdrž a kilometrový proběh. Nokian zLine SUV má pochopitelně jako dezén Line SUV bočnici z Aramidových vláken, což zaručuje, že bočnice je velmi pružná a pneumatiku tak snadno neprorazíte o obrubník nebo o ostrý předmět. 


Ještě si dovolím malé porovnání s Nokian Line SUV. Nokian Line SUV je pro menší SUV vozidla, nebo ty, u kterých je potřeba i trochu terénějšího vzorku. Nokian Line SUV má poměr využití 75% silnice a 25% nezpevněné pisčité, štěrkové cesty. Nokian zLine SUV má tento poměr 90% ku 10%. Line SUV má o něco lepší valivý odpor v určitých rozměrech a kupodiu i trochu lepší komfort, zLine SUV má zase vyšší jízdní stabilitu ve vysokých rychlostech a vyšší odolnost vůči aquaplaningu.

Podtrženo sečteno: Současné Nokiany jsou obecně vynikající pneumatiky, které při velmi zajímavé ceně nabízí to stejné a v mnoha případech i více než leckteré premiové pneumatiky. Tyto nové Nokiany pro vozy SUV ale tuto hranici zásadně posunuli i daleko výše nad ostatní premiové značky. A tak s čistým svědomím mohu říct, že pokud zvolíte Nokian zLine SUV, tak zvolíte špičkovou pneumatiku s vynikajícími jízdními vlastnostmi, maximálně bezpečnou s vysokým kilometrovým proběhem při velmi zajímavé ceně.  návštěvníků stránky
celkem2 111 838
tento týden2 895
dnes135